Yardım: Sıkça Sorulan Sorular

 
Yardım - Sıkça Sorulan Sorular
› Destek Hattına hangi saatlerde ulaşabilirim?

MemleketeBilet.com Destek Hattı haftaiçi ve haftasonu 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler dışında sorularınız için iletişim sayfamızdan bize e-posta (mesaj) gönderebilir veya acil durumlar için otobüs firmalarıyla bağlantıya geçebilirsiniz.

› Bilet fiyatlarını siz mi belirliyorsunuz?

Bilet fiyatları tamamen seferleri düzenleyen firmalar tarafından belirlenmektedir. MemleketeBilet.com’un, bilet fiyatlarının belirlenmesiyle ilgili herhangi bir bağlantısı yoktur.

› Neden istediğim sayıda bilet alamıyorum?

MemleketeBilet.com satış kanallarından alabileceğiniz maksimum bilet adetleri, çalıştığımız firmalarla birlikte adaletsiz bilet alımını engellemek amacıyla belirlenmiştir. Sistemimiz üzerinden yaptığınız her işlemde en fazla 4 bilet alabilirsiniz. İstediğiniz takdirde ayrı işlemler ile istediğiniz kadar bilet satın alabilirsiniz.

› Toplu bilet almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

MemleketeBilet.com bilet satış sistemi bir defada en fazla 4 bilet alımına izin vermektedir. Eğer almak istediğiniz koltuk sayısı 4'ten fazla ise yeni bir işlem yaparak diğer biletleri satın alabilirsiniz.

› Biletimi nasıl teslim alacağım?

MemleketeBilet.com sizlere bilet alımınızdan sonra e-posta adresinize ( lütfen mail adresinizin Gereksiz Postalar & Junk Mail & Spam klasörlerini kontrol etmeyi unutmayınız ) ve sms ile cep telefonunuza bilet bilgilerinizin yer aldığı "Biniş Kartı" göndermektedir. Otobüs seyahat biletinizi ilgili firmanın ofislerinden seyahatinizin hemen öncesinde kimliğinizi göstererek teslim alabilirsiniz.

› İnternetten satın aldığım biletlerimi seyahatten ne kadar önce teslim almam gerekir?

Aslında Bileti almanıza gerek yoktur, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra size email ve sms ile gönderilen pnr no (e-bilet numarası) ile otobüsünüze binebilir veya uçak ile seyahat edebilirsiniz. Fakat yine de seyahat biletinizi sefer saatinin hemen öncesinde ilgili firmanın ofisinden alabilirsiniz. Olabilecek aksaklıkları göz önünde bulundurarak işlemlerinizi son dakikaya bırakmamanızı öneririz.

› MemleketeBilet.com kanallarında kredi kartımı güvenle kullanabilir miyim?

MemleketeBilet.com üzerinde yaptığınız işlemlerde kullandığınız kredi kart numaralarınız hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır, Ödemeler 3d secure güvenli ödeme yöntemi ile alınmakta ve doğrudan banka ile aranızda gerçekleşmektedir.

› Şubeden veya otogardan biletimi bastırıp teslim aldım; fakat biletimi iade etmek/değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Teslim alınmış (ya da bastırılmış) biletler sistemimiz tarafından iade edilemez, değiştirilemez, açığa alınamaz. Bu durumda otobüs firması ile irtibata geçebilirsiniz. 

Uçak Bileti İptal ve İadeleri için Lütfen Buraya Tıklayınız

› Bilet satın aldım fakat seyahat etmedim. Ücretimi geri alabilir miyim?

İlgili firmalarla yapılan anlaşmalar kapsamında tarihi geçmiş olan seferler ile ilgili bilet iadesi işlemleri MemleketeBilet.com sorumluluğu dışındadır. Bilet iadesi işlemleri tamamen ilgili firmaların inisiyatifindedir ve bu tür taleplerde firmayla bağlantıya geçilmesi gerekmektedir.

› Neden TC Kimlik Numarası İsteniyor?

MemleketeBilet.com üzerinden bilet alımı yaparken TC kimlik numarası istenmektedir. Bunun sebebi otobüse bindiğiniz zaman size verilecek gerçek biletinizin sizin adınıza bir hayat sigortası olmasıdır. Elinizde ki basılı her bir bilet yolculuk esnasında başınıza gelebilecek kötü bir durum için seyahat sigortası anlamını taşımaktadır. Ayrıca bu bilgi satın alma işleminin kesinlikle sizin için yapıldığı anlamına da gelmektedir.

 
› Satın aldığım hizmet/sefer iptal edilirse ne olacak?

MemleketeBilet.com, satış işlemi tamamlandıktan sonra bilet ücretini ilgili firmaya ödemektedir. Gizlilik Sözleşmesi ve Kullanım Şartlarında da belirtildiği üzere iptaller ve ertelemeler, ilgili firmanın inisiyatifindedir ve olası iade işlemleri taşıyıcı firma tarafından gerçekleştirilecektir. Ancak, sorumluluk firmada olmakla birlikte, MemleketeBilet.com bu tür durumlarda kullanıcılarını iptal ve ertelemelerden haberdar etmek için kullanıcıların verdiği iletişim bilgileri doğrultusunda azami gayret gösterecektir. İptal ve erteleme durumlarında bilgi almak için lütfen 444 3 258 numaralı çağrı merkezimizi arayarak irtibata geçiniz.

 

Satın aldığınız biletler ile ilgili diğer sorularınız ve istekleriniz için 444 3 258 numaralı çağrı merkezimizden bizlere ulaşabilirsiniz.